מכתב פתוח לאלגוריתם של גוגל

 

אלגוריתם יקר שלום,

אתמול אמא שלי שלחה לי בהודעה פרטית בפייסבוק לינק תזכורת להופעה שהיתה לי לפני 5 שנים, כשראיתי את הלינק נזכרתי בשיחה שהיתה לי עם מישהי אחרי ההופעה, בה דיברנו על מחלה כלשהיא.

היום פתחתי יוטיוב ובעמוד הראשי הצעת לי לראות כל מיני סרטונים על אותה מחלה.

בהתחלה נלחצתי – אתה יכול לקרוא את המחשבות שלי?!
אבל עוד לפני שהספקתי לחפש על זה בגוגל הרגשתי שמה שסביר יותר שקרה הוא –
אתה שומר את כל היסטורית הגלישה והחיפושים שלי בגוגל, לפני 5 שנים כנראה חיפשתי בגוגל על המחלה וקראתי עליה, אתמול קראת את ההודעה הפרטית עם התזכורת שאמא שלי שלחה לי (פייסבוק העבירה לך אותה או שאתה יכול לקרוא אותה כי פתחתי אותה בטלפון נייד שרץ עם מערכת הפעלה שגוגל כתבה?), חשבת שזה יכול לגרום לי להזכר בדברים שעניינו אותי לפני 5 שנים, בדקת מה חפשתי לפני 5 שנים והצעת לי לראות סרטונים בהתאם.

אז קודם כל אני מאוכזב – בשנתיים האחרונות אני מנסה לא מעט לבקש ממך תוכן ביוטיוב שיכול לענין אותי, לגרום לי להבין קצת יותר את העולם שאני נמצא בו, לראות אנשים טובים שעוד לא ראיתי ואולי אפילו לחזק קצת את הצד הטוב שבי. אתה לגמרי כושל בלהציע לי תוכן כזה, אפילו כשאני מנסה לעזור לך ולחפש ספציפית את מה שמענין אותי אתה כמעט תמיד מפנה אותי קודם כל לכל מיני שירי פופ שמכילים אכשהוא את מילות החיפוש שלי. עכשיו בינינו – האם אי פעם לחצתי על לינק לאחד מהשירים האלו!? אני תמיד גולל למטה בייאוש עד שאחרי כמה דקות אני מצליח לאתר איזשהוא סרטון שנראה סביר. אז נכון, מודה, אני גם מחפש לפעמים שירים ביוטיוב, אבל אחרי כל כך הרבה שנים ומידע פרטי ואישי שאני לא חולק עם אף אחד חוץ ממך אתה לא יכול להתחיל להבדיל בין מוסיקה שאני אוהב, תוכן שמענין אותי לראות ושירי פופ?

ועד שאתה מצליח סוף סוף להבין על מה חשבתי אתמול, אין לך דבר יותר טוב לעשות מלנסות לגרום לי לראות סרטונים על מחלות ולעודד את ההיפוכונדריה שלי?

מצטער שאני משתף את כל העולם (ואולי גם אלגוריתמים אחרים) בשיחה פרטית שלנו, אבל אני באמת מאמין שהגיע הזמן לדבר על הקשר שלנו, ואתה בכל מקרה קורא את כל מה שאני כותב בכל מקום אז לא צריך להפריע לך שגם אחרים קוראים, נכון?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s